Faktografie
Vystavěna: | 1920-1921 |
Ukončení provozu: | V provozu (2014). |
Číslo vlečky: | 4436 |
Délka: | |
Jedna z nejrozsáhlejších vleček v Česku do továren na výbušniny v Pardubicích byla vystavěna mezi roky 1920 a 1921 jako vlečka do Továrny na látky výbušné, později Explosia, nyní Synthesia a Explosia. Na vlečce byly v provozu parní a akumulátorové (z důvodu bezpečnosti při manipulaci s explozivními materiály) lokomotivy, později došlo k úplné motorizaci lokomotivního parku - ve směně sloužily současně až 4 stroje. Celková délka vlečky dosahovala v maximálním stavu cca 60 km a z výchozí stanice Rosice nad Labem (dnes Pardubice-Rosice nad Labem vedla až téměř do stanice Stéblová, kde byla však podle dostupných informací ukončena kuse bez spojení s kolejištěm stanice (tento úsek je od roku 2004 zrušen). Od roku 2003 provoz na vlečce zajišťuje Unipetrol Doprava, zpravidla jedním strojem.
Zdroje
- Mlynarčík, M.: Vlastní text.
- Hudec, Z. k.; Sekera, P.; Bureš, P.; Přibyl, J.; Ziffer, D.; Hádek, T.; Tyller, R.; Korbel, P.; Záruba, T.; Tetiva, J.; Pokorný, P.; Bureš, M.; Mara, R.; Mrkos, J. Atlas drah České republiky 2006-2007. Malkus: 2006; Vol. 2.
Článek na dané téma si můžete přečíst rovněž na serveru Správným směrem.cz
Článek ze dne 1. 5. 2014 byl naposledy upraven dne 1. 5. 2014 a zobrazen celkem 20403×, naposledy dne 8. 10. 2025 v 11:27.
| Texty na téma Vlečka Pardubice-Rosice nad Labem - továrna na výbušniny | Zpět | Nahoru |
| | Téma: Katalog vleček
Seznam železničních vleček
Katalog je souborem dokumentací k existujícím a zaniklým vlečkám a průmyslovým drahám v českých zemích i zahraničí. Vzhledem … | | Téma: Pardubice-Rosice nad Labem (žst)
Název stanice:
Pardubice-Rosice nad Labem
Číslo stanice:
546135
Zkratka:
RNL
Kilometrická poloha:
… | | Téma: Stéblová (žst)
Název stanice:
Stéblová
Číslo stanice:
568907
Zkratka:
SBL
Kilometrická poloha:
9,599
… | |